Flores Is Friday Night Star During Rumble Opener

Flores

FORT WAYNE, Ind. – Ryan Flores, who recently added a NASCAR Cup Series championship ring to his resume as a tire changer for Team Penske’s Ryan Blaney, reminded the world Friday night that he hasn’t forgotten how to drive a race car either.

Flores pulled away from perennial opening night king Russ Gamester down the stretch to capture his first national midget win during the kickoff to the 25th Rumble in Fort Wayne presented by Jason Dietsch Trailer Sales.

After inheriting the lead with 22 laps to go, when trouble befell both race-long dominator Joey Payne and past Rumble winner Kyle Hamilton, Flores never looked back en route to a 1.757-second victory in the 50-lap feature.

The New Jersey native was perfect through both late restarts and slower traffic, capturing top honors in the No. 15 Volkswagen-powered Hawk/Munchkin owned by open-wheel veteran Lou Cicconi Jr.

“I hate that Joey had his issues; he was the car to beat for a lot of that race and I think it would have been a good fight between us and Kyle (Hamilton),” noted Flores in victory lane. “That oil made for a tough moment for all of us, but thankful we could hold on and get the job done after that.”       

It was an emotional victory for Flores, who spends most of his year changing tires for Blaney with Team Penske and rarely gets to showcase his driving talents due to his busy schedule.

“Man, this is special,” Flores said. “Lou Cicconi is the reason I do this; he’s why I fell in love with indoor racing, and to come here and do this … it’s such a great feeling.

“Racing here ain’t easy, and to do this in our third year here … it’s a bigger deal than people realize,” he added. “It’s such a learning curve and I give these guys so much credit. Indoor racing is its own discipline, and to win you have to master it just like anything else. It’s a style of racing I’ve always enjoyed and to leave here with a (Rumble) champion’s belt is something I’ll treasure for a long time, that’s for sure.”

Though a four-inversion placed surprise polesitter and Rumble rookie Curtis Setser II out front for the initial start, it was supermodified ace Joey Payne – driving Tony Stewart’s familiar No. 2 – who dominated the first half of the feature.

Payne slipped past Setser on the opening lap and brought Cap Henry with him, leading the first 17 circuits unopposed before a short scuffle at the front of the field with Henry and the Joe Liguori-owned No. 41.

Following a lap-16 caution for the spun machine of Setser in turn four, Henry edged ahead of Payne to lead the 18th lap before spinning in turn one moments after taking the top spot.

It was a shocking twist to an otherwise calm start to the main event, allowing Payne to retake the lead for the ensuing restart. He held serve through the halfway point, despite consistent pressure from Flores and a fast-closing Hamilton.

Hamilton grabbed second from Flores a lap after halfway, then rose to the lead on lap 28 when heartbreak befell Payne, who slid through a swath of fluid on the backstretch and slapped the wall with the right side of his black Munchkin midget.

Payne’s issues led to a red flag period for track cleanup and fume mitigation, while Flores narrowly escaped disaster himself at that point.

“I was running third when Joey hit the wall,” Flores noted. “I slid in that fluid myself, and we were lucky to escape without hitting anything.”

From there, Flores lined up for the lap-29 restart right behind Hamilton, who lost the handle on his Randy Burrow-owned No. 99 entering turn one and spun out to end his shot at the victory.

Subsequent spins by Hamilton on laps 30 and 36 put his car out of the race prior to the checkered flag.

Those restarts were no problem for Flores, who easily gapped Gamester over the final 14 laps. Gamester admitted afterward that Flores’ car was simply better than his as the laps went on.

“We didn’t have enough to stay with him (at the end),” Gamester said. “Still a good night for us, though.”

Last year’s opening night winner, Mario Clouser, filled out the podium finishers ahead of Travis Welpott and 600cc micro veteran John Ivy, who drove the second Randy Burrow entry and was in a national midget for the first time at the Rumble.                                 

Notably, Welpott took one of Fedorcak’s famed Munchkins to fast qualifying honors, putting his Ernie Gorman-owned No. 18 atop the charts with a lap of 7.630 seconds (78.637 mph).

Welpott became the 15th different driver in Rumble history to top a national midget time trial session.

Nick Hamilton, Bryan Nuckles, Setser, Mike Fedorcak and Charlie Schultz closed the top 10.

Ivy added to his strong night with a flag-to-flag win in the non-winged 600cc micro sprint feature, leading all 25 laps despite an inspired runner-up effort from 18-year-old Grant Valkner.

Valkner finished second in the wingless class ahead of Tyler Lindsay, Dylan Woodling and Tyler Gunn.

Lindsay was recognized during pre-race ceremonies as one of the winners of the karaoke night competition held during the Rumble Kickoff Party on Thursday evening.

Cap Henry denied Tyler Shullick a victory in the winged 600cc micro sprint main event, taking the lead on lap 8 of 25 after then-leader Chase Ridenour spun in the No. 01.

Henry held off his teammate the rest of the way, despite a caution and subsequent restart with 11 to go for a spin by the No. 5 of Brian Busz. Nate Franklin, Kelsey Ivy and Colin Parker closed the top five.

Go-kart feature winners from day one included Erik Wolleson (Clone 400), Joey Pendergrass (Clone 360), Shawn Kluck (Clone 330), Devin Hammond (Senior Predator), Missy Bootes (Senior Champ), Kear Mills (Junior Champ), Landen Francis (Junior 3), and Weston Thunberg (Kid Karts).

Cruze Everage (Senior) and Zachary Kline (Junior) split the two mini wedge victories Friday, while Memarie Ashcraft (Animal Combined), Matthew Dennany (Heavy Honda), Grayson Hathaway (Senior Honda), Weston Kudner (Junior Honda), Chase Conrad (Heavy 160) and Lukas Waber (Light 160) all topped quarter midget mains.

An on-demand replay of day one from the 25th Rumble in Fort Wayne presented by Jason Dietsch Trailer Sales is available through Pit Row TV, a member of the SPEED SPORT Network and the Rumble’s exclusive broadcast partner.

Day two of the Rumble kicks off at 11 a.m. ET Saturday with preliminary action. Opening ceremonies for the grand finale are scheduled for 7 p.m.

25th Rumble in Fort Wayne; Allen County War Memorial Coliseum; Fort Wayne, Ind.; Dec. 29, 2023

National Midget Qualifying (best of two laps): 1. Travis Welpott, 18, Gorman-7.630; 2. Cap Henry, 41, Liguori-7.638; 3. Kyle Hamilton, 99, Burrow-7.761; 4. Ryan Flores, 15, Cicconi-7.798; 5. Mario Clouser, 99g, Guess-7.819; 6. Russ Gamester, 46, Gamester-7.822; 7. Joey Payne, 2, Stewart-7.844; 8. Bryan Nuckles, 59, Nuckles-7.848; 9. Mike Fedorcak, 97, Stewart-7.856; 10. Trey Osborne, 6, Kenyon-7.870; 11. Tim Creech Sr., 49c, Burrow-7.917; 12. Curtis Setser II, 24, Setser-7.933; 13. John Ivy, 98, Burrow-7.941; 14. Scott Koerner, 4b, 7.958; 15. Jackson Macenko, 24, Hayes-7.980; 16. Joe Liguori, 8up, Liguori-7.986; 17. Gage Rucker, 49, TNT-7.995; 18. Chris Neuenschwander, 3, Neuenschwander-8.007; 19. Nick Hamilton, 16, Kenyon-8.057; 20. Cooper Clouse, 7, Dietsch-8.105; 21. Zeth Sabo, 29, Farmer-8.109; 22. Thomas Schrage, 01, Hayes-8.162; 23. Ayrton Houk, 9, JK-8.211; 24. Cole Sink, 8o, Brewer-8.242; 25. Jordan Caskey, 33, Caskey-8.258; 26. Charlie Schultz, 9jr, Reiser-8.286; 27. Jim Anderson, 36, Anderson-8.351; 28. Andrew Prather, P8, Prather-8.382; 29. Thomas Eyman, 2e, Eyman-8.437; 30. Andrew Royer, 24r, Royer-8.584; 31. Bryan Buttler, 4, Buttler-8.592; 32. Daryl Campbell, 45, Campbell-8.603; 33. Joe Bares, 19, Test-8.684; 34. Tony Main, 9m, Main-NT; 35. Kasey Jedzrejek, 75, Cicconi/KJR-NT; 36. Lee Pierce, 42, Pierce-NT.

National Midget Heat #1 (10 laps, two transfer): 1. Mario Clouser [2], 2. Travis Welpott [3] / 3. Mike Fedorcak [1], 4. John Ivy [4], 5. Gage Rucker [5], 6. Jordan Caskey [7], 7. Zeth Sabo [6], 8. Thomas Eyman [8], 9. Joe Bares [9].

National Midget Heat #2 (10 laps, two transfer): 1. Cap Henry [3], 2. Russ Gamester [2] / 3. Chris Neuenschwander [5], 4. Thomas Schrage [6], 5. Andrew Royer [8], 6. Trey Osborne [1], 7. Scott Koerner [4], 8. Charlie Schultz [7], 9. Tony Main [9].

National Midget Heat #3 (10 laps, two transfer): 1. Joey Payne [2], 2. Kyle Hamilton [3] / 3. Nick Hamilton [5], 4. Jackson Macenko [4], 5. Jim Anderson [7], 6. Kasey Jedzrejek [9], 7. Tim Creech II [1], 8. Ayrton Houk [6], 9. Brian Buttler [8].

National Midget Heat #4 (10 laps, two transfer): 1. Curtis Setser II [1], 2. Ryan Flores [3] / 3. Bryan Nuckles [2], 4. Joe Liguori [4], 5. Cole Sink [6], 6. Andrew Prather [7], 7. Cooper Clouse [5], 8. Daryl Campbell [8], 9. Lee Pierce [9].

National Midget Last Chance Showdown #1 (12 laps, three transfer): 1. Mike Fedorcak [1], 2. John Ivy [3], 3. Nick Hamilton [2] / 4. Jackson Macenko [4], 5. Kasey Jedzrejek [8], 6. Jim Anderson [6], 7. Tim Creech II, 8. Zeth Sabo, 9. Ayrton Houk, 10. Jordan Caskey [7], 11. Gage Rucker [5], 12. Thomas Eyman, 13. Joe Bares (DNS), 14. Brian Buttler (DNS).

National Midget Last Chance Showdown #2 (12 laps, three transfer): 1. Bryan Nuckles [2], 2. Chris Neuenschwander [1], 3. Charlie Schultz [11] / 4. Tony Main [13], 5. Joe Liguori [4], 6. Andrew Prather [8], 7. Thomas Schrage [3], 8. Cole Sink [6], 9. Andrew Royer [5], 10. Cooper Clouse [10], 11. Scott Koerner [9], 12. Daryl Campbell [12], 13. Trey Osborne [7], 14. Lee Pierce (DNS).

National Midget A-Feature (50 laps): 1. 15-Ryan Flores [8], 2. 46-Russ Gamester [6], 3. 99g-Mario Clouser [4], 4. 18-Travis Welpott [5], 5. 98-John Ivy [11], 6. 16-Nick Hamilton [13], 7. 59-Bryan Nuckles [10], 8. 24-Curtis Setser II [1], 9. 97-Mike Fedorcak [9], 10. 9jr-Charlie Schultz [14], 11. 99-Kyle Hamilton [7], 12. 2-Joey Payne [2], 13. 41-Cap Henry [3], 14. 3-Chris Neuenschwander [12].

Lap Leader(s): Curtis Setser II (Grid), Joey Payne 1-17, Cap Henry 18, Joey Payne 19-28, Ryan Flores 29-50.

Hard Charger: 15-Ryan Flores (+7)

Winged 600cc Micro Qualifying (best of two laps): 1. 40-Tyler Shullick, 7.526; 2. 17-Cap Henry, 7.691; 3. 94-John Ivy, 7.796; 4. 87-Nate Franklin, 7.884; 5. 29i-Kelsey Ivy, 7.905; 6. 21-Clay Sanders, 7.914; 7. 18-Cody Tyler, 7.927; 8. 01-Chase Ridenour, 7.941; 9. 71r-Tylar Rankin, 7.947; 10. 26-Howard McCormick, 7.950; 11. 3-Dylan Woodling, 7.965; 12. 11b-Colin Parker, 8.036; 13. 5-Brian Busz, 8.085; 14. 08-Cory Grenzy, 8.124; 15. 27-Chris Jagger, 8.226; 16. 16w-Cooper Clouse, 8.288; 17. 14-Keith Ousley, 8.307; 18. 84-Bill Dunham, 8.441; 19. 10r-Ryan Ball, 5:44.877; 20. 62-Rod Henning, NT; 21. 5j-Josh Haynes, NT.

Winged 600cc Micro Heat #1 (8 laps, four transfer): 1. Tyler Shullick, 2. Nate Franklin, 3. Howard McCormick, 4. Ryan Ball / 5. Brian Busz, 6. Cooper Clouse, 7. Cody Tyler.

Winged 600cc Micro Heat #2 (8 laps, four transfer): 1. Cap Henry, 2. Chase Ridenour, 3. Kelsey Ivy, 4. Cory Grenzy / 5. Keith Ousley, 6. Dylan Woodling, 7. Rod Henning (DNS).

Winged 600cc Micro Heat #3 (8 laps, four transfer): 1. John Ivy, 2. Tylar Rankin, 3. Bill Dunham, 4. Chris Jagger / 5. Josh Haynes, 6. Colin Parker, 7. Clay Sanders.

Winged 600cc Micro Last Chance Showdown (8 laps, four transfer): 1. Brian Busz, 2. Dylan Woodling, 3. Colin Parker, 4. Cody Tyler / 5. Keith Ousley, 6. Cooper Clouse, 7. Clay Sanders (DNS), 8. Josh Haynes (DNS), 9. Rod Henning (DNS).

Winged 600cc Micro A-Feature (25 laps): 1. 17-Cap Henry [5], 2. 40-Tyler Shullick [6], 3. 87-Nate Franklin [3], 4. 29i-Kelsey Ivy [8], 5. 11b-Colin Parker [15], 6. 94-John Ivy [4], 7. 08-Cory Grenzy [11], 8. 01-Chase Ridenour [2], 9. 3-Dylan Woodling [14], 10. 26-Howard McCormick [7], 11. 27-Chris Jagger [12], 12. 84-Bill Dunham [9], 13. 10r-Ryan Ball [10], 14. 5-Brian Busz [13], 15. 18-Cody Tyler [16], 16. 71r-Tylar Rankin [1].

Lap Leader(s): Chase Ridenour 1-7, Cap Henry 8-25.

Hard Charger: 11b-Colin Parker (+10)

Non-Winged 600cc Micro Qualifying (best of two laps): 1. 73-Brent Busz, 8.108; 2. 16-Grant Valkner, 8.171; 3. 27m-Dylan Woodling, 8.239; 4. 21-Larry Joe Sroufe, 8.283; 5. 68g-Tyler Gunn, 8.290; 6. 20i-John Ivy, 8.319; 7. 9-Jonathan Reid, 8.357; 8. 15-Andy Hall, 8.369; 9. 17n-Dillon Nusbaum, 8.411; 10. 46-Tyler Lindsay, 8.424; 11. 12-Josh Ross, 8.481; 12. 57b-Michael Busz, 8.662; 13. 24r-Andrew Royer, 8.715; 14. 5h-Josh Haynes, 8.831; 15. ES10-Easton Zent, 8.864; 16. 51-Jason Ormsby, 8.905; 17. 4-Cameron McArthur, 9.057; 18. 88-Steve Myers, 9.101; 19. 75-Nathan Dishoungh, 9.232; 20. 00-Bryan Martin, 9.517; 21. 75b-Brian Busz, NT; 22. 8-Bruce Bretzman, NT.

Non-Winged 600cc Micro Heat #1 (10 laps, four transfer): 1. Jonathan Reid, 2. Tyler Lindsay, 3. Larry Joe Sroufe, 4. Brian Busz / 5. Andrew Royer, 6. Jason Ormsby, 7. Nathan Dishoungh, 8. Brent Busz.

Non-Winged 600cc Micro Heat #2 (10 laps, four transfer): 1. Grant Valkner, 2. Tyler Gunn, 3. Andy Hall, 4. Josh Ross / 5. Josh Haynes, 6. Cameron McArthur, 7. Bryan Martin. [1:32]

Non-Winged 600cc Micro Heat #3 (10 laps, four transfer): 1. John Ivy, 2. Dylan Woodling, 3. Dillon Nusbaum, 4. Michael Busz / 5. Easton Zent, 6. Steve Myers, 7. Bruce Bretzman (DNS).

Non-Winged 600cc Micro Last Chance Showdown (10 laps, four transfer): 1. Andrew Royer, 2. Brent Busz, 3. Josh Haynes, 4. Easton Zent / 5. Nathan Dishoungh, 6. Bryan Martin, 7. Cameron McArthur, 8. Jason Ormsby, 9. Steve Myers, 10. Bruce Bretzman (DNS).

Non-Winged 600cc Micro A-Feature (25 laps): 1. John Ivy [1], 2. Grant Valkner [2], 3. Tyler Lindsay [4], 4. Dylan Woodling [6], 5. Tyler Gunn [5], 6. Brent Busz [14], 7. Larry Joe Sroufe [7], 8. Brian Busz [10], 9. Michael Busz [12], 10. Andrew Royer [13], 11. Andy Hall [8], 12. Easton Zent [16], 13. Josh Ross [11], 14. Josh Haynes [15], 15. Dillon Nusbaum [9], 16. Jonathan Reid [3].                                                                                         

Lap Leader(s): John Ivy 1-25.

Hard Charger: #73 – Brent Busz (+8)        

Clone 400 Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Jamie Miller, 2. Seumus Calderwood, 3. Travis Fisher, 4. Brenton Lamb, 5. Rodney Bufkins, 6. Roger Olinger.

Clone 400 Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Jo Jo Warner, 2. Erik Wolleson, 3. JR Ruefer, 4. Trenten Vogts, 5. Jesse Ainsworth, 6. Kyle Watson (DNS).

Clone 400 Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Travis Fisher, 2. Seumus Calderwood, 3. Jamie Miller, 4. Rodney Bufkins, 5. Brenton Lamb, 6. Roger Olinger (DNS).

Clone 400 Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Jo Jo Warner, 2. Erik Wolleson, 3. JR Ruefer, 4. Trenten Vogts, 5. Jesse Ainsworth, 6. Kyle Watson (DNS).

Clone 400 A-Feature (15 laps): 1. Erik Wolleson, 2. Jo Jo Warner, 3. Seumus Calderwood, 4. Jamie Miller, 5. Travis Fisher, 6. Brenton Lamb, 7. Jesse Ainsworth, 8. Roger Olinger, 9. Trenten Vogts, 10. JR Ruefer (DNS), 11. Rodney Bufkins (DNS), 12. Kyle Watson (DNS).

Clone 360 Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Josh McKnight, 2. Jake Shelley, 3. Derek Hammond, 4. Shawn Kluck, 5. AJ Roderick, 6. Landon Delong, 7. Kagen Schroyer, 8. Quentin Graham, 9. Philip Schneider.

Clone 360 Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Alex Smolders, 2. Doug Sterly, 3. Joey Pendergrass, 4. Spencer Smolders, 5. John Miller, 6. Justin Sondergroth, 7. Randy Spettle, 8. Brenton Lamb, 9. Zach Wolfe.

Clone 360 Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Quentin Graham, 2. Philip Schneider, 3. Shawn Kluck, 4. Derek Hammond, 5. Josh McKnight, 6. Landon Delong, 7. AJ Roderick, 8. Kagen Schroyer, 9. Jake Shelley.

Clone 360 Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Alex Smolders, 2. Zach Wolfe, 3. Joey Pendergrass, 4. Doug Sterly, 5. Spencer Smolders, 6. Justin Sondergroth, 7. John Miller, 8. Randy Spettle, 9. Brenton Lamb (DNS).

Clone 360 B-Feature (8 laps, top six transfer): 1. Zach Wolfe, 2. John Miller, 3. Justin Sondergroth, 4. Landon Delong, 5. Randy Spettle, 6. Kagen Schroyer / 7. A.J. Roderick (DNS), 8. Brenton Lamb (DNS).

Clone 360 A-Feature (15 laps): 1. Joey Pendergrass, 2. Shawn Kluck, 3. Josh McKnight, 4. Alex Smolders, 5. Quentin Graham, 6. Jake Shelley, 7. Spencer Smolders, 8. Zach Wolfe, 9. Derek Hammond, 10. Justin Sondergroth, 11. Randy Spettle, 12. Doug Sterly, 13. Philip Schneider, 14. Landon Delong, 15. Kagen Schroyer, 16. John Miller.

Clone 330 Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Philip Schneider, 2. Shawn Kluck, 3. Justin Sondergroth, 4. Derek Hammond, 5. Colton Hower, 6. Kagen Schroyer.

Clone 330 Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Doug Sterly, 2. Josh McKnight, 3. Joey Pendergrass, 4. Andrew Myers, 5. Landon Delong, 6. Shane Bufkin.

Clone 330 Round 1, Heat 3 (8 laps): 1. Jake Shelley, 2. Alex Smolders, 3. A.J. Roderick, 4. Randy Spettle, 5. Hector Garcia, 6. Quentin Graham (DNS).

Clone 330 Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Shawn Kluck, 2. Philip Schneider, 3. Derek Hammond, 4. Justin Sondergroth, 5. Colton Hower, 6. Kagen Schroyer.

Clone 330 Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Joey Pendergrass, 2. Josh McKnight, 3. Andrew Myers, 4. Landon Delong, 5. Shane Bufkin, 6. Doug Sterly.

Clone 330 Round 2, Heat 3 (8 laps): 1. Jake Shelley, 2. Quentin Graham, 3. Alex Smolders, 4. A.J. Roderick, 5. Hector Garcia, 6. Randy Spettle.

Clone 330 B-Feature (8 laps, top six transfer): 1. Quentin Graham, 2. Derek Hammond, 3. Andrew Myers, 4. Colton Hower, 5. Randy Spettle, 6. Kagen Schroyer / 7. Shane Bufkin, 8. Hector Garcia, 9. Landon Delong, 10. A.J. Roderick.

Clone 330 A-Feature (15 laps): 1. Shawn Kluck, 2. Quentin Graham, 3. Alex Smolders, 4. Josh McKnight, 5. Doug Sterly, 6. Joey Pendergrass, 7. Philip Schneider, 8. Derek Hammond, 9. Andrew Myers, 10. Randy Spettle, 11. Kagen Schroyer, 12. Justin Sondergroth, 13. Colton Hower, 14. Jake Shelley.

Senior Predator Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Ramon Ortiz, 2. Devin Hammond, 3. Jacob Layton, 4. Jeff Miller, 5. Curtis Hicks, 6. Ian Deye, 7. Travis Jennette (DNS).

Senior Predator Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Manix Furqueron, 2. Derek Lilly, 3. Logan Starr, 4. Darcie Hammond, 5. Lee Prater, 6. Lee Ballard, 7. Grant Kanfield (DNS).

Senior Predator Round 1, Heat 3 (8 laps): 1. Steven Dombrowski, 2. Kal Spallenger, 3. Cody Gallogly, 4. Austin Geckle, 5. John Babcock, 6. Jeremy Champion (DNS), 7. Gary Klamrowski (DNS).

Senior Predator Round 1, Heat 4 (8 laps): 1. Jaden Edwards, 2. Josh McNicol, 3. Kalib Richardson, 4. Jeremy Hamilton, 5. Noah Eberly, 6. JT Duty, 7. Jordan Wright (DNS).

Senior Predator Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Devin Hammond, 2. Ramon Ortiz, 3. Jacob Layton, 4. Ian Deye, 5. Jeff Miller, 6. Curtis Hicks, 7. Travis Jennette (DNS).

Senior Predator Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Manix Furqueron, 2. Logan Starr, 3. Derek Lilly, 4. Darcie Hammond, 5. Lee Prater, 6. Lee Ballard, 7. Grant Kanfield (DNS).

Senior Predator Round 2, Heat 3 (8 laps): 1. Steven Dombrowski, 2. Kal Spallenger, 3. Austin Geckle, 4. Cody Gallogly, 5. John Babcock, 6. Gary Klamrowski (DNS), 7. Jeremy Champion (DNS).

Senior Predator Round 2, Heat 4 (8 laps): 1. JT Duty, 2. Jaden Edwards, 3. Josh McNicol, 4. Kalib Richardson, 5. Jeremy Hamilton, 6. Noah Eberly (DNS), 7. Jordan Wright (DNS).

Senior Predator B-Feature 1 (8 laps, top three transfer): 1. Cody Gallogly, 2. Jacob Layton, 3. Kalib Richardson / 4. Ian Deye, 5. John Babcock, 6. JT Duty (DNS), 7. Curtis Hicks (DNS), 8. Noah Eberly (DNS), 9. Gary Klamrowski (DNS), 10. Travis Jennette (DNS).

Senior Predator B-Feature 2 (8 laps, top three transfer): 1. Darcie Hammond, 2. Jeremy Hamilton, 3. Austin Geckle / 4. Josh McNicol, 5. Jeff Miller, 6. Noah Eberly, 7. Curtis Hicks, 8. Lee Prater, 9. Grant Kanfield (DNS), 10. Jordan Wright (DNS).

Senior Predator A-Feature (15 laps): 1. Devin Hammond, 2. Logan Starr, 3. Derek Lilly, 4. Manix Furqueron, 5. Kalib Richardson, 6. Steven Dombrowski, 7. Kal Spallenger, 8. Darcie Hammond, 9. Jeremy Hamilton, 10. Austin Geckle, 11. Jaden Edwards, 12. Ramon Ortiz, 13. Cody Gallogly, 14. Jacob Layton.

Senior Champ Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Ryan Moran, 2. Spencer Smolders, 3. Erik Wolleson, 4. Missy Bootes, 5. Steven Berlin, 6. Hayden McKnight.

Senior Champ Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Dylan Woodling, 2. Dominic Phillips, 3. Kevin Wall, 4. Dallas Geckle, 5. Charlie Schultz, 6. Kevin Mingus.

Senior Champ Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Missy Bootes, 2. Spencer Smolders, 3. Ryan Moran, 4. Steven Berlin, 5. Erik Wolleson, 6. Hayden McKnight.

Senior Champ Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Kevin Wall, 2. Dominic Phillips, 3. Charlie Schultz, 4. Dylan Woodling, 5. Dallas Geckle, 6. Kevin Mingus.

Senior Champ A-Feature (15 laps): 1. Missy Bootes, 2. Ryan Moran, 3. Steven Berlin, 4. Kevin Wall, 5. Erik Wolleson, 6. Dylan Woodling, 7. Dominic Phillips, 8. Dallas Geckle, 9. Kevin Mingus, 10. Hayden McKnight, 11. Charlie Schultz, 12. Spencer Smolders.

Junior Champ Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Jordan Hadley, 2. Kear Mills, 3. Benji Siferd, 4. Greysen Thompson, 5. Landon Schneider, 6. Brody Gibson.

Junior Champ Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Kyleigh Drummond, 2. Ruger Lough, 3. Camdynn Bollenbacher, 4. Ethan Hunt, 5. Zoe Herzig.

Junior Champ Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Landon Schneider, 2. Jordan Hadley, 3. Brody Gibson, 4. Kear Miills, 5. Greysen Thompson, 6. Benji Siferd (DNS).

Junior Champ Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Ruger Lough, 2. Camdynn Bollenbacher, 3. Zoe Herzig, 4. Kyleigh Drummond, 5. Ethan Hunt (DNS).

Junior Champ A-Feature (15 laps): 1. Kear Mills, 2. Kyleigh Drummond, 3. Ruger Lough, 4. Camdynn Bollenbacher, 5. Jordan Hadley, 6. Zoe Herzig, 7. Ethan Hunt, 8. Brody Gibson, 9. Benji Siferd, 10. Greysen Thompson, 11. Landon Schneider.

Junior 3 Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Dylan Trost, 2. Kyleigh Drummond, 3. Roman Brown, 4. Ethan Kline, 5. Ruger Lough (DNS).

Junior 3 Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Landen Francis, 2. Jordan Hadley, 3. Jaxon Kilpatrick, 4. Drayton Lowery, 5. Kear Mills (DNS).

Junior 3 Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Kyleigh Drummond, 2. Dylan Trost, 3. Roman Brown, 4. Ethan Kline, 5. Ruger Lough (DNS).

Junior 3 Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Landen Francis, 2. Jordan Hadley, 3. Jaxon Kilpatrick, 4. Drayton Lowery (DNS), 5. Kear Mills (DNS).

Junior 3 A-Feature (15 laps): 1. Landen Francis, 2. Kyleigh Drummond, 3. Dylan Trost, 4. Jaxon Kilpatrick, 5. Jordan Hadley, 6. Roman Brown, 7. Drayton Lowery, 8. Ethan Kline, 9. Ruger Lough (DNS), 10. Kear Mills (DNS).

Kid Karts Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Paisley Martin, 2. Weston Thunberg, 3. Ryker Benning, 4. Lawsen Prater, 5. Keilan Calderwood, 6. Colton Bollenbacher, 7. Sammy Stump, 8. Coltyn Gibson, 9. Susan Contreras (DNS).

Kid Karts Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Weston Thunberg, 2. Paisley Martin, 3. Ryker Benning, 4. Lawsen Prater, 5. Keilan Calderwood, 6. Colton Bollenbacher, 7. Coltyn Gibson, 8. Sammy Stump, 9. Susan Contreras (DNS).

Kid Kart A-Feature (15 laps): 1. Weston Thunberg, 2. Ryker Benning, 3. Paisley Martin, 4. Keilan Calderwood, 5. Lawsen Prater, 6. Colton Bollenbacher, 7. Coltyn Gibson, 8. Sammy Stump, 9. Susan Contreras (DNS).

Senior Mini Wedge Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Bobby Johnson III, 2. Colton Gill, 3. Audee Proctor, 4. Layden Delong, 5. Madison Zelmer, 6. Kyler Jaroniewski, 7. Cruze Everage (DQ).

Senior Mini Wedge Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Austin Mccallum, 2. Abbey Meyers, 3. Brycen Schrock, 4. Kaden Sexton, 5. Aaden McCaslin, 6. Gracie Gurd, 7. Colby Brownlee.

Senior Mini Wedge Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Bobby Johnson III, 2. Kyler Jaroniewski, 3. Cruze Everage, 4. Colton Gill, 5. Audee Proctor, 6. Madison Zelmer, 7. Layden Delong.

Senior Mini Wedge Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Kaden Sexton, 2. Brycen Schrock, 3. Abbey Meyers, 4. Austin Mccallum, 5. Gracie Gurd, 6. Aaden McCaslin, 7. Colby Brownlee.

Senior Mini Wedge A-Feature (15 laps): 1. Cruze Everage, 2. Brycen Schrock, 3. Austin Mccallum, 4. Audee Proctor, 5. Colton Gill, 6. Colby Brownlee, 7. Gracie Gurd, 8. Kaden Sexton, 9. Abbey Meyers, 10. Bobby Johnson III, 11. Madison Zelmer, 12. Aaden McCaslin, 13. Layden Delong, 14. Kyler Jaroniewski.

Junior Mini Wedge Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Zachary Kline, 2. Drayven Vitali, 3. Greyson Marcinkowski, 4. Alex Frazier, 5. Bleighton Delong, 6. Kaiden Landers, 7. Knox Danley (DNS), 8. Avery Harvey (DNS).

Junior Mini Wedge Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Kyle Santora, 2. Bryson Ross, 3. Brentley Evans, 4. Axle Hayes, 5. Peyton Eaton, 6. Jerry Andrews III, 7. Kylor Peace (DNS).

Junior Mini Wedge Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Zachary Kline, 2. Drayven Vitali, 3. Greyson Marcinkowski, 4. Alex Frazier, 5. Bleighton Delong, 6. Avery Harvey (DNS), 7. Knox Danley (DNS), 8. Kaiden Landers (DNS).

Junior Mini Wedge Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Bryson Ross, 2. Peyton Eaton, 3. Brentley Evans, 4. Axle Hayes, 5. Jerry Andrews III, 6. Kyle Santora, 7. Kylor Peace.

Junior Mini Wedge A-Feature (15 laps): 1. Zachary Kline, 2. Bryson Ross, 3. Kylor Peace, 4. Drayven Vitali, 5. Kyle Santora, 6. Peyton Eaton, 7. Bleighton Delong, 8. Alex Frazier, 9. Brentley Evans, 10. Jerry Andrews III, 11. Greyson Marcinkowski, 12. Axle Hayes, 13. Kaiden Landers, 14. Avery Harvey (DNS), 15. Knox Danley (DNS).

Animal Combined QM Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Cam Lindsay, 2. Memarie Ashcraft, 3. Augustine Punke, 4. Alex Barrett, 5. Jacob Bonafield, 6. Easton Etherington, 7. Chase Conrad.

Animal Combined QM Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Ellis Mendoza, 2. Lukas Waber, 3. Charlie Lindsey, 4. T.J. Borsos, 5. Phillip Clement Jr., 6. Rylan Nuckles, 7. Kaylee Travis.

Animal Combined QM Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Cam Lindsay, 2. Augustine Punke, 3. Memarie Ashcraft, 4. Chase Conrad, 5. Alex Barrett, 6. Jacob Bonafield, 7. Easton Etherington (DNS).

Animal Combined QM Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Lukas Waber, 2. Charlie Lindsey, 3. Ellis Mendoza, 4. T.J. Borsos, 5. Phillip Clement Jr., 6. Rylan Nuckles, 7. Kaylee Travis.

Animal Combined QM A-Feature (15 laps): 1. Memarie Ashcraft, 2. Ellis Mendoza, 3. Lukas Waber, 4. Cam Lindsay, 5. Augustine Punke, 6. Chase Conrad, 7. Charlie Lindsey, 8. T.J. Borsos, 9. Jacob Bonafield, 10. Alex Barrett, 11. Rylan Nuckles, 12. Kaylee Travis, 13. Easton Etherington, 14. Phillip Clement Jr.

Heavy Honda QM Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Aiden Slightom, 2. Cohen Ellet, 3. T.J. Borsos, 4. Matthew Dennany, 5. Jimmy High III, 6. Easton Etherington, 7. Lily Gerbasi, 8. Chase Conrad (DNS), 9. Graham Huffman (DNS).

Heavy Honda QM Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Lily Gerbasi, 2. T.J. Borsos, 3. Cohen Ellet, 4. Jimmy High III, 5. Aiden Slightom, 6. Chase Conrad, 7. Easton Etherington, 8. Matthew Dennany, 9. Graham Huffman (DNS).

Heavy Honda QM A-Feature (15 laps): 1. Matthew Dennany, 2. Cohen Ellet, 3. T.J. Borsos, 4. Aiden Slightom, 5. Jimmy High III, 6. Easton Etherington, 7. Lily Gerbasi, 8. Chase Conrad, 9. Graham Huffman (DNS).

Senior Honda QM Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Grayson Hathaway, 2. Austin Keehn, 3. Jacob Bonafield, 4. Connie Dailey, 5. Ethan Riley, 6. Blake Lindsey (DNS).

Senior Honda QM Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Ellis Mendoza, 2. Rylan Nuckles, 3. Alex Barrett, 4. Kaylee Travis, 5. Charlie Lindsey, 6. Blaze Grevenstuk.

Senior Honda QM Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Grayson Hathaway, 2. Austin Keehn, 3. Jacob Bonafield, 4. Connie Dailey, 5. Ethan Riley, 6. Blake Lindsey (DNS).

Senior Honda QM Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Charlie Lindsey, 2. Alex Barrett, 3. Ellis Mendoza, 4. Kaylee Travis, 5. Blaze Grevenstuk, 6. Rylan Nuckles.

Senior Honda QM A-Feature (15 laps): 1. Grayson Hathaway, 2. Austin Keehn, 3. Ellis Mendoza, 4. Jacob Bonafield, 5. Alex Barrett, 6. Connie Dailey, 7. Kaylee Travis, 8. Blaze Grevenstuk, 9. Charlie Lindsey, 10. Ethan Riley, 11. Rylan Nuckles, 12. Blake Lindsey (DNS).

Junior Honda QM Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Giovanni Anderlini, 2. Emme Nuckles, 3. Edisen Allred, 4. R.J. Smith, 5. Colton Stillwell, 6. Caleb Taylor.

Junior Honda QM Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Weston Kudner, 2. Nolan Elliott, 3. Daxton Terrell, 4. Connor Crabtree, 5. Dylan Stiener (DNS), 6. Jacks Phillips (DNS).

Junior Honda QM Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Giovanni Anderlini, 2. Edisen Allred, 3. Colton Stillwell, 4. R.J. Smith, 5. Emme Nuckles, 6. Caleb Taylor.

Junior Honda QM Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Weston Kudner, 2. Nolan Elliott, 3. Dylan Stiener, 4. Daxton Terrell, 5. Connor Crabtree, 6. Jacks Phillips (DNS).

Junior Honda QM A-Feature (15 laps): 1. Weston Kudner, 2. Giovanni Anderlini, 3. Nolan Elliott, 4. R.J. Smith, 5. Dylan Stiener, 6. Emme Nuckles, 7. Colton Stillwell, 8. Daxton Terrell, 9. Connor Crabtree, 10. Edisen Allred, 11. Caleb Taylor, 12. Jacks Phillips (DNS).

Heavy 160 QM Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Chase Conrad, 2. Riley Allen, 3. Cohen Ellet, 4. Blaine Withers, 5. Lily Gerbasi.

Heavy 160 QM Round 1, Heat 2 (8 laps): 1. Jonathon Decker, 2. Aiden Slightom, 3. Augustine Punke, 4. Easton Etherington, 5. Graham Huffman (DNS).

Heavy 160 QM Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Blaine Withers, 2. Lily Gerbasi, 3. Chase Conrad, 4. Cohen Ellet, 5. Riley Allen.

Heavy 160 QM Round 2, Heat 2 (8 laps): 1. Jonathon Decker, 2. Aiden Slightom, 3. Augustine Punke, 4. Easton Etherington, 5. Graham Huffman (DNS).

Heavy 160 QM A-Feature (15 laps): 1. Chase Conrad, 2. Jonathon Decker, 3. Blaine Withers, 4. Aiden Slightom, 5. Augustine Punke, 6. Cohen Ellet, 7. Riley Allen, 8. Lily Gerbasi, 9. Easton Etherington, 10. Graham Huffman (DNS).

Light 160 QM Round 1, Heat 1 (8 laps): 1. Davey Alsip, 2. Lukas Waber, 3. Weston Kudner, 4. Grayson Hathaway, 5. Myles Osborn, 6. Austin Keehn, 7. Charlie Lindsey, 8. Giovanni Anderlini, 9. Connie Dailey.

Light 160 QM Round 2, Heat 1 (8 laps): 1. Lukas Waber, 2. Weston Kudner, 3. Giovanni Anderlini, 4. Austin Keehn, 5. Davey Alsip, 6. Connie Dailey, 7. Grayson Hathaway, 8. Charlie Lindsey, 9. Myles Osborn (DNS).

Light 160 QM A-Feature (15 laps): 1. Lukas Waber, 2. Davey Alsip, 3. Giovanni Anderlini, 4. Myles Osborn, 5. Grayson Hathaway, 6. Weston Kudner, 7. Austin Keehn, 8. Charlie Lindsey, 9. Connie Dailey.

Kickstarter-Logo2

Great NEWS! We have taken the green flag and have officially launched our Race Face Digital Kickstarter crowdfunding. To make your pledge click on the button below. Pledges start at $10.

For Race Face Digital merchandise please visit our online store!

Don’t forget to follow Race Face Digital on social media.